Funkcje portalu mapowego modułów dziedzinowych
W przedmiotowym rozdziale opisano funkcje Portalu mapowego Systemu WIR, dostępne z poziomu przeglądarki (www), natomiast w rozdziale 8. zostały opisane funkcje dostępne w aplikacji mobilnej. Opisane funkcje są dostępne w modułach dziedzinowych: Planowania tras i Zjawisk lodowych. Korzystać z nich mogą zarówno Użytkownicy niezalogowani jak i zalogowani.
Funkcje podstawowe
Po wprowadzeniu adresu URL, aplikacja zostanie automatycznie uruchomiona w oknie przeglądarki, prezentując okno startowe z wyświetlonym oknem Regulaminu. Funkcje Portalu mapowego omówione zostaną na przykładzie ‘Moduł planowania tras’ , gdyż jest on domyślnie otwartym modułem po przejściu do aplikacji.
Aby móc skorzystać z funkcji portalu mapowego, musimy przeczytać i zaakceptować regulamin. Tekst regulaminu dostępny jest pod aktywnym linkiem . Regulamin wyświetla się w nowej zakładce przeglądarki. Po zapoznaniu się z treścią regulaminu, wybieramy przycisk ‘Akceptuj’.
Podstawowy interfejs aplikacji:
- okno widoku mapy wraz z aktualnie otwartymi widżetami,
- logo aplikacji – umożliwiające przejście na stronę główną,
- rozwijany panel zmiany modułu,
- pasek narzędzi okna mapy - zbiór narzędzi umożliwiających selekcję, nawigację po mapie, zmianę widoku skali mapy, zmianę zasięgu, identyfikację obiektów oraz wygenerowanie zdjęcia aktualnego widoku mapy,
- pasek skali, współrzędnych odwzorowania oraz współrzędnych kursora myszy wraz z ikoną mapy przeglądowej,
- pasek zmiany wielkości skali oraz włączenia lokalizacji,
- panel konfiguracji ustawień współrzędnych,
- pasek menu głównego z zakładkami zawierającymi funkcje oraz narzędzia. Podstawowe zakładki występujące we wszystkich modułach: Plik, Widok, Narzędzia. Zawartość zakładek uzależniona jest od konkretnego modułu.
Wszystkie funkcje zostały szczegółowo opisane w dalszych punktach dokumentacji.
Przejście do głównej strony Portalu WIR
Użytkownik ma możliwość bezpośredniego przejścia do strony głównej Portalu WIR przez użycie przycisku prezentującego logo systemu . Wybór spowoduje otwarcie nowej strony w oknie przeglądarki.
Panel zmiany modułu
Bezpośrednio po otwarciu aplikacji, Użytkownikowi zostanie wyświetlony wybrany moduł. Użytkownik ma możliwość zmiany modułu przez wybranie go z listy rozwijalnej. Każdy z modułów zawiera podstawowe narzędzia niezbędne do przeglądania obiektów w widoku mapy. Umożliwiają one przeglądanie, wyszukiwanie i identyfikację geometrii.
Pasek narzędzi okna mapy
Pasek narzędzi okna mapy zlokalizowany jest w lewym górnym rogu aplikacji, grupujący następujące narzędzia:
- Wyszukiwanie,
- Identyfikacja,
- Przesuń,
- Przybliż,
- Oddal,
- Poprzedni zasięg,
- Następny zasięg,
- Pełny zasięg,
- Screenshot.
Po najechaniu kursorem myszy na dowolne narzędzie system wyświetli jego nazwę.
Wyszukaj obiekt
- Narzędzie do wyszukiwania obiektów w widoku okna mapy. Użytkownik w oknie wyszukiwarki wprowadza frazę, a następnie z listy podpowiedzi wybiera żądany obiekt, w przypadku braku obiektu w systemie lub błędnie wpisanej frazy system nie generuje żadnych wyników. Po wyborze, system zaznacza wybrany obiekt przez podświetlenie geometrii na mapie w obiektach powierzchniowych lub przez znacznik graficzny przy obiektach punktowych. Dodatkowo wyświetla okno identyfikacji obiektu.
Użytkownik może zawęzić kryteria wyszukiwania, używając przycisku , a następnie z rozwijanej listy zaznaczyć lub odznaczyć checkboxy przy wybranych warstwach.
Identyfikacja
‘Identyfikacja’ - narzędzie umożliwia Użytkownikowi wyświetlanie informacji o wskazanym na mapie punkcie. Narzędzie to jest domyślnie uruchamiane po starcie aplikacji bądź zmianie modułu. Aby zidentyfikować punkt na mapie należy:
- wybrać narzędzie ‘Identyfikacja’ z paska narzędzi,
- wybrać dowolny punkt na mapie.
Wyświetlona zostanie informacja o wszystkich znajdujących się w danym miejscu obiektach.
Wybierając żądany obiekt pojawia się okienko ze szczegółami wybranego obiektu. Dodatkowo, w widoku okna mapy wskazana zostaje geometria wybranego obiektu.
W prawym górnym rogu okna ‘Identyfikacji’ mamy dostęp do menu kontekstowego oznaczonego symbolem , który po wyborze rozwija listę dostępnych funkcji. Zawartość zależy od:
- modułu – w różnych modułach mogą być udostępnione różne akcje dedykowane do zarządzania danym obszarem tematycznym,
- warstwy, dla której menu kontekstowe jest wywołane.
- Centruj – narzędzie odpowiedzialne za wycentrowanie widoku okna do wybranego obiektu.
- Przybliż – narzędzie pozwalające na maksymalne możliwe przybliżenie widoku okna mapy do zidentyfikowanego obiektu.
Przesuń
‘Przesuń’ - Użytkownik w wybranym przez siebie miejscu w oknie mapy klika lewy przycisk myszy a następnie przytrzymując go i przesuwając myszą przesuwa widok okna mapy.
Przybliż
‘Przybliż’ - Użytkownik w wybranym przez siebie miejscu w oknie mapy wyznacza obszar rysując obszar – przez kliknięcie lewym przyciskiem myszy i wybraniem odpowiedniego obszaru przybliżenia – zakończone puszczeniem przycisku myszy. Widok mapy zostaje automatycznie powiększony. Przybliżanie widoku mapy możliwe jest także za pomocą myszki – scrollowanie lub ikon ‘+’ oraz ‘-‘ umieszczonych w lewym górnym rogu okna mapy.
Oddal
‘Oddal’ - Użytkownik w wybranym przez siebie miejscu w oknie mapy wyznacza obszar rysując obszar – przez kliknięcie lewym przyciskiem myszy i wybraniem odpowiedniego obszaru przybliżenia – zakończone puszczeniem przycisku myszy. Widok mapy zostaje automatycznie pomniejszony. Przybliżanie widoku mapy możliwe jest także za pomocą myszki – scrollowanie lub ikon ‘+’ oraz ‘-‘ umieszczonych w lewym górnym rogu okna mapy.
Poprzedni zasięg
‘Poprzedni zasięg’ - narzędzie przeskalowuje mapę do poprzedniego zasięgu mapy wynikającego z zapisywanej na bieżąco historii sesji przeglądarki.
Następny zasięg
‘Następny zasięg’ - narzędzie przeskalowuje mapę do następnego zasięgu wynikającego z zapisanej historii sesji.
Pełny zasięg
‘Pełny zasięg’ - narzędzie w trybie natychmiastowym uruchamia mapę w skali i zasięgu obejmującym wszystkie warstwy wykorzystane w jej treści z uwzględnieniem uprawnień przestrzennych Użytkownika. Pełny widok jest dostosowany do określonej skali jednak z dociągnięciem do ‘najbliższego’ poziomu skalowego, dla którego są mapy podkładowe. Nie wyłącza innego narzędzia wybranego z paska narzędzi.
Screenshot
‘Screenshot’ - narzędzie umożliwiające zrobienie zdjęcia, zrzutu ekranu obecnemu, wybranemu widokowi mapy, a następnie zapisanie go na dysku lokalnym Użytkownika i otwarcia w programie zewnętrznym.
Pasek skali oraz odwzorowania
Pasek informacyjny wyświetla:
- ikonę mapy przeglądowej,
- bieżącą skalę wyświetlanej mapy,
- układ współrzędnych,
- współrzędne kursora w oknie mapy,
- ikonę konfiguracji ustawień współrzędnych (zmiana rodzaju odwzorowania).
Mapa przeglądowa
‘Mapa przeglądowa’ - narzędzie umożliwia wskazanie lokalizacji i nawigację na mapie. Użytkownik używając lewego przycisku myszy zaznacza żądany obszar na mapie, po czym system przekierowuje widok okna mapy we wskazane miejsce. Przycisk mapy przeglądowej służy do włączania mapy przeglądowej. Okno mapy przeglądowej można przesunąć w wybraną część okna aplikacji. Mapa przeglądowa znika używając przycisku
.
Mapa przeglądowa pokazuje obszar na mapie Polski w odniesieniu do mapy głównej.
Skala
Skala – skala liczbowa pokazująca aktualną wartość, zmienna w zależności od przybliżenia lub oddalenia widoku okna mapy.
Układ współrzędnych
Układ współrzędnych – prezentuje aktualnie przyjęty układ współrzędnych kursora myszy w aplikacji
Współrzędne kursora w oknie mapy
Współrzędne kursora w oknie mapy – prezentują aktualne współrzędne kursora myszy na mapie . Dodatkowo mamy również możliwość podejrzenia współrzędnej Z
.
Konfiguracja ustawień współrzędnych
Po wybraniu ikony system wyświetla okno, umożliwiające zmianę układu współrzędnych przez wybranie rodzaju odwzorowania z dostępnej listy. Niektóre rodzaje odwzorowań pozwalają na wybranie typu wyświetlania współrzędnych. Przykładowo, wybierając rodzaj odwzorowania ‘EPSG 4326 (WGS 84)’, Użytkownik ma do wyboru dwa typy wyświetlania współrzędnych: dziesiętne i stopnie/minuty/sekundy:
Po wskazaniu rodzaju odwzorowania oraz ewentualnie typu wyświetlania współrzędnych (typem wyświetlania mogą być ‘stopnie/minuty/sekundy’, ‘dziesiętny’, natomiast nie każdy rodzaj odwzorowania ma możliwość wyboru typu wyświetlania), a następnie wybraniu przycisku ‘Zastosuj’, w pasku informacyjnym wyświetla się informacja o aktualnym układzie kursora myszy oraz wyświetlane są współrzędne w wybranym układzie.
Dodatkowo przy jednokrotnym kliknięciu lewym przyciskiem myszy we współrzędne aktualnego położenia kursora, wyświetlane zostają dodatkowe opcje:
- Centruj do współrzędnych
- narzędzie umożliwiające centrowanie widoku okna mapy do wprowadzonych współrzędnych. Pojawiający się wskaźnik
w oknie widoku okna mapy prezentuje położenie wpisanych współrzędnych.
- Wybierz punkt na mapie
- narzędzie pozwalające na pobranie dokładnych współrzędnych. Użytkownik po jego wyborze wskazuje dowolne miejsce w oknie mapy. Pojawiający się wskaźnik
prezentuje ten wybór, natomiast współrzędne kursora prezentują dokładne wyniki.
- Kopiuj współrzędne
- narzędzie umożliwiające na skopiowanie do schowka żądanych współrzędnych.
- Anuluj
- przycisk zamykający dodatkowe narzędzia.
Panel zmiany skali
W prawej górnej części okna mapy widoczny jest pasek zmiany skali w postaci przycisków ‘+’ oraz ‘-‘, którym Użytkownik ma możliwość zmiany skali (skokowo w ramach zastosowanego w aplikacji ciągu skalowego) wyświetlanej mapy używając jednego z dwóch przycisków w zależności czy chce widok mapy przybliżyć czy oddalić. Obok paska zmiany skali znajduje się również przycisk, który jeśli mamy włączone pozwolenie na udostępnianie aplikacji naszej lokalizacji, przybliży nas do niej.